“Küçük Düşünmenin” Yararları !

long-tail-keyword-phrasesİnternetten para kazanma yolculuğuna çıkarken, hepimizin aklında doğal olarak bu işten yüzbinlerce ya da milyonlarca lira kazanmak var. Bunda yanlış olan bir nokta yok, tabii ki hedeflerimizi yüksek tutmalıyız. Ama bebeklerin koşmaya başlamadan önce emeklediklerini, sonra yürüdüklerini, ve en sonunda koşmaya başladıklarını da unutmamalıyız. Bu süreci, internetteki çalışmalarımıza nasıl uyarlayacağımızı anlatmak istiyorum bu yazımda kısaca.

Ama ana konumuza geçmeden önce ne yapıyoruz, hakkımdaki küçük bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz 🙂 [İnsanın kendi hakkında birşeyler bulup söylemesi ne kadar zormuş, size yazarken bunu farkettim… ] İşe otobüsle gidip geliyorum. Yaşadımız yerde (New York) araba ile ise gidip gelmek hiç mantıklı değil; hem park ücretleri çooook yüksek, hem her gün o trafiğe katlanmak çok zor, hem de otobüs seferleri son derece tutarlı ve ayakta yolcu hiç olmuyor. Bu durumda, neden kendimi zora sokup her gün o stresi çekeyim? Araba kullanma – park yeri bulma stresi yerine, her sabah ve akşam 1 saatimi kendime ayırabiliyorum (istediğim konuda okumaya zamanım oluyor, dinlenmeye ve hatta uyumaya bile imkan buluyorum bazen 🙂 ). Bu yazımdaki bilgiyi de verdikten sonra, ana konumuza dönebiliriz.

Şimdiye kadar birçok kez, ‘anahtar kelime’lerden ve anahtar kelimelerin öneminden bahsettim. Bir konuda web sitesi hazırlarken, hedefleyeceğimiz temel anahtar kelimeleri belirlemek çok önemli. Çünkü, o siteye koyacağımızı yazılarda, bu belirlediğimiz anahtar kelimeler çevresinde alt-başlıklar belirleyeceğiz ve yazacağız.

Belki örnek vererek ilerlemek daha anlaşılır olacak.

“internetten para kazanmak” anahtar kelimesi google’da ortalama olarak ayda 4.400 kez aranıyor, ve doğal olarak bu anahtar kelime üzerine yoğunlaşan çok sayıda web sayfası var [Çünkü sitenize gelen, ayda 4,400 kişilik bir ziyaretçi portföyünüz olduğunda, para kazanma şansınız daha fazla olur (sitenize reklam alarak, ürün satarak vb.)]. Bu yoğun rekabet nedeniyle, bu konuda arama yapıldığında google’ın 1. sayfasında görünmeniz için uzunca bir süre çalışmanız gerekecektir.

Bunun yanında, yine benzer alanda şöyle bir anahtar kelime daha var: “internet üzerinden para kazanmak istiyorum”. Bu anahtar kelimenin google aylık aranma sayısı ortalama 110. Doğal olarak buradaki rekabet çok daha az diğeri ile kıyaslandığında; ve google’ın 1. sayfasına çıkma şansınız da çok daha kolay. Bu tur daha cok kelimeden olusan anahtar kelimelere ingilizcede “Long Tail Keyword” deniyor, yani “Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime”

Bir anahtar kelime ile 4,400 aylık ziyaretçi sayısına ulaşmak varken, neden farklı anahtar kelimlerle ilgilenip çok daha düşük sayıdaki ziyaretçiyi hedef alalım? İşte benim nedenlerim:

1. Bu anahtar kelimelerde üst sıralara yükselmek çok daha kolay

Yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi, rekabeti çok fazla olan anahtar kelimeler yerine, bu tür ‘uzun kuyruklu anahtar kelimeler’e odaklanmak, sitemizin kolayca üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

Kabul, üst sıralara çıktığınız aramalar ayda binlerce kez yapılıyor olmayacak. Ama şöyle düşünün;

– Hedefi sürekli büyük tutup, küçük hedefleri göz ardı edip sitenize bir türlü ziyaretçi çekememek

mi daha iyi? yoksa

– Büyük hedeflerinizi bir yandan aklınızda tutarken, diğer yandan da küçük hedeflere ulaşıp az da olsa sitenize ziyaretçi çekebilmeye başlamak

mi? Bana göre 2. seçenek çok daha güzel. Bu yolla siteme ziyaretçi gelmeye başladığında kendime olan güvenim de artıyor, çalışma azmim de.

2. Hedef kitleniz çok daha belirli

Diyelim ki teknolojik ürünler ile ilgili yayın yapan bir siteniz var. Bu konuda yayın yapan belki milyonlarca başka site de var, dolayısıyla google’da üst sıralara yükselmek gerçekten çok zor.

Bunun yerine, daha net odaklı yazılar yazmak hedef kitlemizi çok daha belirgin hale getirir. “en son çıkan teknolojik ürünler” anahtar kelimesi etrafında bir yazı yazmak, bizi mutlaka daha kısa sürede üst sıralara taşır.

Size bir fikir vermesi açısından, bu anahtar kelimelerin aranma sıklığını ve üst sıralara ulaşma zorluğu katsayılarını veriyorum aşağıda:

teknolojik ürünler

aranma sıklığı: 2400

zorluk derecesi: 33 (100 üzerinden hesaplanan bir katsayı, ne kadar büyükse, o kadar zor demek)

en son çıkan teknolojik ürünler

aranma sıklığı: 140

zorluk derecesi: 23

Anahtar kelimelerin aranma sıklıklarını gösteren şöyle iki farklı grafikle anlatmak istediğim daha belirgin ortaya çıkar sanırım:

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Red-Shoes-SEO-Keyword-Research-

3. Bir yazı birden fazla “Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime” barındırabilir

Yazdığınız bir yazının, zorluk derecesi yüksek tek bir anahtar kelime için arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi çok zor. İki ya da daha fazla anahtar kelime ile bu başarıyı yakalamak (aynı yazı ile), nerdeyse imkansız.

Ancak bu durum, ‘uzun kuyruklu anahtar kelimeler’ için geçerli değil. Bir yazı içindeki birden fazla uzun kuyruklu anahtar kelime, google’ın ındexlerine girebilir ve, farklı aramalar sonucunda siteniz üst sıralarda görünebilir.

 

Bu üç nedeni saydıktan sonra şöyle küçük bir hesaplama yapalım:

Diyelim ki, bir yılın her günü yazı yazdınız ve web sayfanızda yayınladınız. Ve her bir yazı, 3 farklı ‘uzun kuyruklu anahtar kelime’ için üst sıralara yükseldi. Ve her bir anahtar kelime de size yıl içinde 20 ziyaretçi getirmiş olsun (hedefimizi gerçekten küçük tutalım). Toplam ziyaretçi sayımız şu olur:

365 * 3 * 20 = 21,900

Diyelim ki sitenizi ziyaret eden bu 22 bin kişiden, sadece %1i satılan bir ürünü alsın (hedef kitlenizin bu kadar belirli olduğu durumlarda, ürün satma yüzdeniz çok daha yüksek olur, ama biz standart bir hesaplama olan %1 ile devam edelim), bu da 220 kişi demek.

Her bir satılan üründen de sizin kazancınız 10 dolar olsun (bu de son derece kötümser bir tahmin, genelde internette satılan ürünlerin komisyonları çok daha fazla oluyor. Bir fikir vermesi açısından clickbank’a bakmanızı öneririm). Bu da bizi 220 * 10 = 2,200 dolar hesabına getirir (yaklaşık 5,500 TL).

Yıllık 5,500 TL bazılarınıza az görünmüş olabilir. Şu birkaç maddeyi yazmak istiyorum hemen:

– Bu kazanç sürekli olarak devam edecek bir kazanç. 2. yıl hiçbir şey yapmasanız bile, büyük olasılıkla benzer bir meblağ hesabınıza gelecek.

– Sonraki yıllarda çalışmalarınıza devam ederseniz, kazanç katlanarak büyüyecek (2. yıl 11,000 TL, 3. yıl nerdeyse 20,000 TL gibi).

– Ben her zaman, ‘internetten para kazanmak uzun vadeli bir iş. 1 haftada olacak bir iş değil diyorum’ zaten. Size verdiğim örnek, son derece gerçekçi bir hesaplamanın sonucu. Eğer size 1 haftada, 1 ayda bu kadar para kazanmayı garanti edenler varsa, hemen beni de haberdar edin 🙂 Ben de öğrenmek isterim o yolları…

Bu konu ile ilgili belirtmek istediğim 2 önemli nokta daha var:

1 – Bölge/Şehir ismi ekleyerek uzun kuyruklu anahtar kelime yapmak size daha da büyük avantaj sağlar

Yukarıda açıklamaya çalıştığım gibi, çok kelimeden oluşan anahtar kelimelerde başarı sağlamak daha kolaydır. Bu uzun anahtar kelimelere bir bölge adı ya da şehir adı eklemek, anahtar kelimeyi daha da belirgin hale getirir ve başarı şansını artırır.

Şöyle bir örnek vereyim:

anahtar kelime: bebek bakıcıları
aranma sıklığı: 480
anahtar kelime zorluk derecesi: 26

anahtar kelime: yatılı bebek bakıcıları
aranma sıklığı: 110
anahtar kelime zorluk derecesi: 8

anahtar kelime: istanbulda yatılı bebek bakıcıları
aranma sıklığı: 20
anahtar kelime zorluk derecesi: 6

Bölge adını eklediğinizde, aranma sayısı azalıyor ama başarı şansınız aynı oranda artıyor.

 

2 – Yazılarınızı anahtar kelimelerle doldurmayın!

Anahtar kelimeler arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kesinlikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Ancak yazı yazarken amacınız, sadece anahtar kelimeleri yazı içinde kullanmak olmamalı. Yazı içinde doğal olarak geçen anahtar kelimeler size başarı getirir. Yapay bir şekilde anahtar kelimelerin kullanılması, sitenize ve doğal olarak size hiçbir zaman başarı getirmez. Eskiden, arama motorlarının algoritmaları şimdiki kadar başarılı değilken, bu yolla başarı sağlamak mümkündü. Ama artık başarı değil, zarar verir size bu yöntem.

 

Bir sonraki yazınızı yazarken, yukarıda anlatmaya çalıştığım ‘küçük düşünmenin önemini’ de gözardı etmeyin 🙂

Yoğun işlerinizin arasında bana zaman ayırıp yazımı sonuna kadar okuduğunuz için size sonsuz teşekkürler. Umarım bir parça da olsa yararlı olabilmişimdir size. Bir sonraki yazıma kadar hoşçakalın.

İyi çalışmalar, bol kazançlar.

 

NOT: Bu yazım içinde bolca ‘anahtar kelime’lerden bahsettim. Anahtar kelime araştırmalarında (aranma sıklıkları, zorluk dereceleri vb.) benim kullandığım ürün Long Tail Pro ürünü. Para ile satılan bir ürün; internette çalışmaya yeni başlayanlar için çok ucuz sayılmaz (şu an 97 dolar). Ama 10 günlük deneme süresi var (kredi kartına ihtiyaç olmadan, download edip kullanabiliyorsunuz). Eğer denemek isterseniz, bu linkten giderek ürüne ulaşabilirsiniz: Long Tail Pro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*