Google’ın yeni güncellemesi

Merhabalar hepinize. Bugünkü konumuz Google’ın yeni güncellemesi. Benim de bugün haberim oldu, size hemen kısa bir yazı yazarak bilgi vermek istedim.

another-google-update
Bildiğiniz gibi Google sürekli olarak arama algoritmasını güncelliyor ve bu yolla kullanıcılarına daha iyi hizmet vermeye çalışıyor. Daha önceki büyük güncellemeler, birçok web sayfasını etkilemişti (bazılarını iyi yönde, bazılarını da kötü yönde). Bu yeni gelen güncelleme de benzer şekilde birçok sayfayı etkileyecek gibi görünüyor. Hemen detaylara geçelim.
Bu son güncelleme 21 Nisan tarihinde olacak diye duyuruldu, ve temel olarak web sayfalarının mobil cihazlarda nasıl göründüğü konusuna odaklanmış durumda. Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim ‘responşiveness’ özelliği daha da önemli bir hale gelecek internette (http://internettenparakazanilirmi.com/2015/01/20/websayfasi-hazirlarken-en-sik-yapilan-6-hata-ve-duzeltilme-yollari/ yazısındaki 5. madde).

Dediğim gibi, bazı web sayfaları bu düzenlemeden avantajlı olarak çıkacak. Biz de bu avantajlı grupta yer alabilmek için neler yapmalıyız diye çok kısaca listelemeye çalıştım:

1 – Web sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirin (responsive yapın)

Mobil cihazların çıktığı ilk yıllarda, web sitelerinin mobil versiyonları için tamamen farklı bir site yapılıyordu. Belki hatırlarsınız www.amazon.com bir websitesi adresiyken, mobil versiyonu için m.amazon.com gibi bir adres kullanılıyordu. Bunun çok pratik bir yöntem olmadığı kısa zamanda keşfedildi ve dünya bu yaklaşımdan uzaklaştı (her bir güncellemeyi hem ana sitenizde, hem de mobil sitenizde yapmak çok da pratik bir yöntem değil).

Bu yöntem yerine, ‘responsive’ tasarımlar gelişti. Bu su demek oluyor: Siz bir web sitesi tasarlıyorsunuz, ve sistem okuyucunun siteye bağlandığı cihaza göre uygun bir görüntüyü kullanıcının önüne getiriyor.

Size hep tavsiye ettiğim WordPress sistemi içinde bunu gerçekleştirmek çok kolay. Sadece ‘responsive’ özelliği olan bir tema seçiyorsunuz, ve siteniz her tür cihazda güzel görünecek hale geliyor.

Peki sitenizin mobil cihaz dostu olup olmadığını test edebileceğiniz bir site var mı? Tabii ki evet, şu adrese giderek (https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/) sitenizin durumunu görebilirsiniz. Ben şu anda okuduğunuz site için bu testi yaptım, ve işte süper sonuç 🙂

mobil-cihaz-test-sonucu

 

2 – Sitenizin hızını artırın

Her ne kadar artık mobil cihazların bağlı olduğu networkler hızlanmışsa da, yine de telefondan internete bağlandığınızda eriştiğiniz hız, bilgisayarınızın bağlı olduğu hızdan bir miktar daha düşük (genelde). Bu durum en azından önümüzdeki birkaç yıl daha bu şekilde devam edecek diye düşünüyorum.

Sitenize mobil cihazlardan bağlanan kullanıcılarınıza güzel bir deneyim yaşatmak için, sitenizin yüklenme hızına dikkat etmelisiniz. Kimse o küçük cihazların ekranlarına saniyelerce bakıp, bir sitenin yüklenmesini beklemek istemez.

Her zaman vurguladığım nokta şu: Okuyucularınıza mümkün olduğunca çok bilgi verin, onlara istedikleri içeriği hızlı bir şekilde verin, ve bunların sonunda para kazanmaya başlayacaksınız.

Sitenizin hızını test etmek için de Google’ın bir sayfası var: https://developers.google.com/speed/pagespeed/

Buradan gerekli testi yapabilirsiniz. Ancak test sonucunda çıkan sonuçları uygulamak için bir miktar teknik bilgiye ihtiyacınız olabilir. Eğer sitenizin hızı düşük çıkarsa ve yardıma ihtiyacınız olursa, ben destek vermek için burdayım. Bana bir mail gönderebilirsiniz.

 

3 – Bu değişiklikleri HEMEN yapın!

Google’ın güncellemesi Nisan ayının 21inde yürürlüğe girecek. Ancak sitenizdeki değişiklikleri yapmak için son günü beklemeyin, hemen aksiyona geçin.

Google’ın sistemleri sürekli olarak internette sayfaları dolaşıyor ve o sayfalar hakkında bilgi depoluyor. Eğer değişikliklerinizi son gün yaparsanız, google sistemlerinin bundan haberi olmayabilir. O nedenle, sitenizdeki iyileştirmeleri hemen yapın ve google sistemlerinin sizin sitenizdeki değişimi görmesi için yeterince zaman tanıyın ona.

 

Son söz:

Bu değişiklikler için süreniz kısıtlı. Sitenizi ne kadar çabuk mobil cihazlara uyumlu hale getirirseniz ve ne kadar çabuk hızlandırırsanız, google’ın bu güncellemesinden avantajlı çıkmak olasılığınız o kadar artar.

Çalışmalarınızda bol şanslar, ve bol kazançlar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*