Yeni bir web sitesi nasıl kurulur? Yeni başlayanlar için Adan Zye Rehber

İnternetten Para Kazanma alanında benim en çok önerdiğim yol bir web sitesi sahibi olmak ve o site üzerinden çeşitli yollarla para kazanmak (reklam alarak, satış ortaklığı yaparak vs.). Değişik yazılarımda parça parça bahsettim hep yeni bir web sitesi nasıl yapılır diye, ancak tek bir sayfa üzerinde topluca bir rehber hazırlamamıştım. Birçok kişiye yardımcı olacağını düşünerek, adımları tek bir dokümanda topluyorum.

Web sitesi nasil kurulur

Kendi Web Sayfanızı Yapmanız için Adım Adım Rehber

1. Alan Adınızı Alın

Başka herhangi bir şey yapmadan önce, ilk yapmanız gereken iş alan adınızı almak. Örneğin bu yazıyı okuduğunuz web sitesinin adı “InternettenParaKazanilirMi.com”. Alan adı almak için yıllık bir ‘aidat’ ödüyorsunuz ve o alan adının kullanım hakkı sizin oluyor.

Alan adı aldığınızda, henüz bir web siteniz olmuyor. Örneğin bir şirket, ya da bakkal dükkanı açmak istediğinizde yapmanız gereken bazı işlemler var, ancak o işlemleri yaptığınız zaman şirketinizin iş yapacağı bir ofisi olmuyor. Sadece şirketiniz kağıt üzerinde kurulmuş oluyor. Alan adı da onun gibi. Belirlediğiniz alan adını aldığınızda, o ismin kullanım hakları sizin oluyor sadece. Bundan sonraki adımları da tamamlamalısınız bir web sitenizin olması için.

Bu adımda dikkat etmenizi önereceğim bir nokta da türkçe karakter kullanımı. Mümkün olduğunca türkçe karakterlerden (ı, ö, ü, ç, ş, ğ) uzak durmanızı öneriyorum. Türkçe karakterli alan adları alımı mümkün (sanırım bu 14-15 yıl önce mümkün oldu), ancak yine de alışkanlıkları değiştirmek zor. arabaalımı.com yerine arabaalimi.com alan adını kullanmanızı öneririm (ı harfi yerine i harfinin kullanimi). [Böyle bir web sitesi yök, sadece örnek olması açısından yazdım]

Alan adı alımı ile ilgili birkaç yazı yazmıştım daha önce, onlara da göz atmanızı öneririm:

Alan adınızın 1 kelime, ya da en fazla 2 – 3 kelimenin birleşiminden oluşmasına dikkat edin. Bundan daha uzun alan adlarının akılda tutulması çok zor oluyor ve genelde ziyaretçiler kolayca öğrenemiyor. Bu açıdan benim alan adım da (InternettenParaKazanilirMi.com) çok güzel değil 🙁 Bu site ile ilgili çalışmaya başladığımda bu konu hakkında çok bilgim yoktu ve uzun bir alan adı aldım. Şimdiki aklım ve bilgim olsa, daha kısa bir isim alırdım.

Alan adları genellikle 10 dolar civarı oluyor yıllık, ve yine genellikle ilk yılı ücretsiz alabiliyorsunuz ya da 99 cent gibi çok düşük bir rakama. Aşağıdaki godaddy.com linkinden giderek 1 yıllık ücretsiz alan adınızı alabilirsiniz (barındırma hizmetini satın aldığınız taktirde).


www.godaddy.com

2. Barındırma Hizmeti için bir Şirket Seçin ve Kullanıcı Yaratın

Çok basit bir şekilde anlatmak gerekirse, barındırma hizmeti veren şirketler bir çok bilgisayarı olan ve bu bilgisayarları internete sürekli bağlı olan şirketlerdir. Bu şirketlerden birinden barındırma hizmeti aldığınızda, sizin web sayfalarınızı kendi bilgisayarlarına yerleştirecekler ve dünyanın herhangi bir yerinden, günün 24 saati sürekli erişim mümkün olacak demektir.

Alan adı alma işlemini, kağıt üzerinde şirket açma işlemine benzetmiştik yukarıda. Barındırma hizmetini de, bir dükkan kiralama işlemine benzetebiliriz. Bu dükkanda artık istediğiniz ürünleri sergileyebilir, içini istediğiniz gibi döşeyebilirsiniz.

Dünyada barındırma hizmeti veren belki de yüzlerce şirket var. Ancak kiralayacağınız dükkanın güvenli bir yerde olması sizin yararınıza her zaman için. O nedenle, dünya çapında çalışan, bu işte uzmanlaşmış bir şirketle çalışmanızı öneririm.

Bir hosting şirketinden barındırma hizmeti aldıktan sonra, alan adınızı bu barındırma şirketinin bilgisayarlarına yönlendirmeniz gerekiyor. Bu iş biraz karmaşık gelebilir hiç yapmamış biri için, ancak çok çok kolay. Yine de, ‘ben teknik işlerden anlamam, öğrenmek de istemiyorum’ derseniz, size önerim alan adınızı ve barındırma hizmetinizi aynı şirketten almanız. Eğer aynı şirketi kullanırsanız, bu tür teknik detaylara girmenize gerek kalmaz.

3. Web Sayfalarınızı Tasarlayın

Alan adınızı ve barındırma hizmetinizi aldıktan sonraki adım, artık ‘dükkanınızın tasarımı’ adımı. Burada herşey sizin görsel zevkinize, yaratıcılığınıza, ve kişisel tercihlerinize kalmış durumda.

Bundan 5-6 yıl öncesine kadar belki de bu tasarım işi gerçekten çok zordu. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile, hiçbir teknik bilgi olmadan web sayfası yapma ve bu sayfadan para kazanma olanakları oluştu. Bugün itibariyle, hiç var olmayan bir alan adını alıp, barındırma hizmetini alıp, web sayfasını yayınlayacak duruma getirme işlemleri artık belki de dakikalarla ölçülebilecek düzeye geldi. (Bununla ilgili bir rekor denemesi yapmayı planlıyorum, “10 dakika içinde web sayfası oluşturma ve yayınlama”. Lütfen beni izlemeye devam edin).

Size tavsiyem, WordPress sistemini kullanmanız. Hemen hemen tüm barındırma hizmeti sağlayan şirketlerin desteklediği bir platform, ve bu platformla yapabilecekleriniz nerdeyse limitsiz. Web sayfası oluşturma ders videolarımı izleyerek, adım adım işlemleri görebilirsiniz.

4. Web sayfanızı test edin

Bu adım, her ne kadar bir önceki adımın içinde görünse de, test işlemine ayrıca önem vermenizi öneriyorum. Bundan 10-15 yıl önce, internette gezen kişilerin kullandığı teknolojiler sınırlıydı. Sadece bilgisayarlardan internet erişimi vardı, ve bilgisayarlarda da temel olarak sadece 2 farklı internet tarayıcısı vardı: Internet Explorer ve Firefox.

Ancak bugünkü duruma bir bakalım. Artık web sayfalarına ulaşılabilen su cihazlar var:

– Bilgisayarlar (Apple iOS ve MS windows işletim sistemleri)

– Laptoplar (Apple iOS ve MS windows işletim sistemleri)

– Tabletler (iPad, android, windows temelli tabletler)

– Telefonlar (Apple, Android, Windows, Blackberry)

Ve tüm bunların farklı farklı ekran büyüklükleri ve her birinde çalışan farklı tarayıcılar (Internet Explorer, Firefox, Chrome, vb.) var.

Hazırladığınız web sayfalarının, mümkün olduğunca çok ortamda güzel bir şekilde görünmesini sağlamak sizin göreviniz. Yoksa, sitenize gelen bir ziyaretçi – eğer gördüğünü beğenmezse – birkaç saniye içinde sitenizden ayrılabilir ve bu da başarınızı çok olumsuz bir şekilde etkiler.

Tabii ki yukarıda listelediğim her bir cihaza sahip olmanız söz konusu değil normal durumlarda. Ancak arkadaşlarınızın, dostlarınızın, akrabalarınızın cihazlarını kısa süreli test amaçlı kullanabilirsiniz.

Daha önce yazdığım “Web Sayfası Hazırlarken En Sık Yapılan 6 Hata – ve Düzeltilme Yolları” (http://internettenparakazanilirmi.com/2015/01/20/websayfasi-hazirlarken-en-sik-yapilan-6-hata-ve-duzeltilme-yollari/) adlı yazımın özellikle 5. maddesine göz atmanızı öneririm.

5. Sitenizin fark edilmesini sağlayın

Bu adım çok kısa sürede başarılacak bir adım değil, ve yapmanız gereken birçok işlem var:

– Sitenize sürekli olarak güzel içerik eklemelisiniz,

– arama motoru optimizasyonuna dikkat etmelisiniz,

– sosyal ortamlarda (facebook, twitter vb.) paylaşılmasını sağlamalısınız,

ve bunlar gibi birçok adım. Yani bir gecede başarılabilecek bir işlem değil. Sitenizi oluşturduktan sonra, sürekli olarak bu son adım üzerinde çalışmaya devam etmelisiniz.

Ama öncelikle yapabileceğiniz 2 işlem var; sitenizi arama motorlarının sistemlerine bildirebilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz web sayfaları şunlar:

– Google icin: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?continue=/addurl&pli=1

– Bing icin: http://www.bing.com/toolbox/submit-site-url

Bu bildirimleri yaptığınız zaman siteniz 1 günde görünür olmaz arama sonuçlarında, ama işlemi bir miktar hızlandırmış olursunuz.

 

Son söz:

Doğal olarak bu hazırladığım rehber çok detaylı değil. Burada sizin için listelediğim her bir adım için yazılmış ayrı ayrı kitaplar var. Ancak çok kabaca işlemlerin sırasını göstermek istedim size. Eğer İnternettenParaKazanilirMi.com web sayfasını izlemye devam ederseniz, bu adımlarla ilgili detaylı yazılara ulaşabilirsiniz. Daha da kolayı, eğer eMail listemize üye olursanız (http://internettenparakazanilirmi.com/685/), sitemde yayınladığım (ve yayınlamadığım) her tür bilgiden anında haberdar olursunuz.

Her zaman söylediğim bir noktayı yeniden vurgulamak istiyorum: İnternetten para kazanmak mümkün, ve sandığınızdan daha da kolay. Ancak çok önemli bir nokta var atlanmaması gereken: Süreklilik ya da istikrar. “Bir web sayfası yaptım, para kazanmaya yarın başlar mıyım?” diye bir soru sorarsanız eğer, cevabım “Hayır” olur. Doğrusu işlem şu: Bir web sayfası yapacaksınız, ziyaretçilerinizin beğeneceği içerikleri hazırlayacaksınız –hem de bolca–. Bıkmadan bu işleme devam ettiğinizde, para kazanmaya başlamanız sadece zaman meselesi. Ancak yolun yarısında geri dönerseniz… maalesef, tüm yaptığınız emekler boşa gider…

Çalışmalarınızda başarılar… Bir sonraki yazıma kadar hoşçakalın…

 

2 Replies to “Yeni bir web sitesi nasıl kurulur? Yeni başlayanlar için Adan Zye Rehber”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*