Sosyal Medya Kullanimi: Sitenize Twitter ile trafik çekin

DİKKAT!!! Aşağıdaki yazı oldukça detaylı, uzun ve doğal olarak çok yararlı bir yazıdır. Daha sonra da yararlanabilmeniz için bu adresi kaydetmenizi şiddetle tavsiye ederim. Şimdiden iyi okumalar…

Bildiğiniz gibi internette para kazanma için şu yolu uyguluyorum:

* Web sayfası konusu seç

* O konu ile ilgili web sayfası hazırla

* O sayfaya bolca ve kaliteli içerik yükle

* Zaman içinde sayfanın arama motorlarında (google, yahoo vb.) üst sıralara yükselmesi ile para kazanmaya başla

Ancak daha önceleri de size yazdığım gibi, bu yol uzun bir yol. Birçok arkadaşın bu yol üzerinde ilerlerken umutsuzluğa kapılıp internetten para kazanma işlerini bıraktığını biliyorum. Bu işlem üzerinde bıkmadan, sıkılmadan devam ederseniz başarı garanti – ama devam edebilmek gerçekten sağlam karakter gerektiriyor.

İşte bu yol üzerinde ilerlerken, bir yandan da sosyal medyayı kullanarak sitenize ziyaretçi çekme konusunda çalışıyorum son zamanlarda. Pinterest ile çok başarılı denemelerim oluyor, ve benzer mantık Twitter için de geçerli. Bu yazımda size twitter’i nasıl kendi avantajınız için kullanabileceğinizi detaylı olarak yazmak istiyorum.

İlk adım – Twitter kullanıcınızı bolca trafik için hazırlayın

Twitter profiliniz, bir anlamda sizin dükkanınızın vitrine konumunda. Vitrininizi ne kadar güzel dekore ederseniz, dükkanınızın içine girmek isteyenler de o kadar çok olacaktır.

Profil resimleriniz, size eklemek isteyebilecek kişilerin ilk görecekleri şey. Bu nedenle extra önem vermelisiniz. Profil resmi için kullanabileceğinizi ücretsiz araçlar var: Canva (http://www.canva.com) ya da PicMonkey (http://www.picmonkey.com) bunlardan ikisi.

Profil resminden sonar dikkat edilecek bölüm, kendi hakkınızda (ya da şirketiniz hakkında) yazdığınızı kısım (biografiniz). Bu bölümü, kartvizitiniz gibi düşünebilirsiniz. Bio kısımda, hedef kitlenizi etkileyebilecek tanıtım yapabilirsiniz, ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Hatta ‘böyle yapabilirsiniz’ değil, ‘böyle yapmalısınız’.

Ayrıca bu biyografi kısmında, web sitenizin adresini de vermek, sitenize fazladan ziyaretçi kazandırır.

Twitter kullanıcınız ile ilgili yapmanız gereken bir başka işlem de; mümkün olan en fazla yere link vermeniz: e-mail imzanızın altına, web sayfanıza, digger sosyal medya kullanıcı profillerinize vs. Mümkün olan her yerde twitter kullanıcınızı belli edin ki, size takip etmek isteyenler nerde takip edebileceklerini hemen bulabilsinler.

Bu yüzyılda kimse birşeyi aramak için çok fazla zaman kaybetmiyor, ve herkesin dikkat süresi sadece saniyelerle kısıtlı. Bir kişi size takip etmek isterse, nasıl yapabileceği hemen gözünün önünde olmalı. Aksi halda bu şansı kaybedersiniz.

Bu ilk adım sonuda twitter profiliniz oluştu ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Twitter’da cok takipciye ulasma yolu

Burada net olmak gerekiyor: Amacınız hedeflediğiniz konuya ilgi duyan takipçilerinizi artırmak. Örneğin ben spor arabalar ile ilgileniyorsam ve o konuda bir web sitesi yapacaksam; twitterda aynı konuya ilgi duyanların beni izlemeleri hedefim olmalı. Yoksa, bu konu ile ilgisi olmayan 50 bin kişinin beni izliyor olması bana pek bir fayda sağlamaz.

Peki bunu nasıl başaracaksınız?

Aslına bakarsanız, aşağıda listeleyeceğim maddeleri uygularsanız çok kolay.

* Sizinle aynı konuda çalışan (belki de bir anlamda sizin rakibiniz olan) kişilerin twitter kullanıcılarını bulun

* O kullanıcıların takipçileri, sizin hedef kitleniz demektir.

Peki o takipçilerin size izlemesini nasıl sağlayacaksınız? Onları izleyerek. Bu kadar basit.

Twitter’da (ya da benzer diğer sosyal ortamlarda) bir kişi size takip etmeye başlarsa genelde ne yaparsınız? O kişinin profiline şöyle bir göz gezdirirsiniz, acaba bu kişi kimdir – nedir – ne iş yapar vs. gibi bilgileri öğrenmek için. Eğer profil size güzel görünüyorsa, sizin ilgi alanınızı kapsayan konularda yayın yapıyorsa, siz de o kişiyi geri takip etmeye başlarsınız.

Burda da aynı tekniği kullanarak siz kendi takipçi sayınızı artıracaksınız.

Benim yaptığım testlerde şu sonuçlara ulaştım:

* Bu yolla ilk başlarda takip ettiğiniz kişilerin ancak %10 – 15i size geri takip ediyor.

* Ne zaman ki takipçi sayınızı 300 – 400 u aşıyor, o zaman sizin geri takip etme oranı da artıyor diğer kullanıcıların.

Bunun nedeni de çok açık: Hiç takipçisi olmayan bir twitter kullanıcısını izlemek istemiyor insanlar, ama karşılarında binlerce takipçisi olan bir kullanıcı gördüklerinde, geri takip etme oranları da aynı şekilde artıyor.

Hedef aldığınız konuda çalışan ve çok takipçisi olan kişileri nasıl bulacaksınız? Buzzsumo (http:// http://buzzsumo.com/ ) sitesini kullanabilirsiniz. Maalesef bu sitenin kullanımı ücretsiz kullanıcılar için sınırlı. Günde ancak birkaç kez arama imkanı veriyor ve en ucuz üyelik ücreti de 90 dolar sanırım. Ben üye değilim, deneme amaçlı 14 günlük ücretsiz kullanımı için kayıt oldum ve sistemden memnun kaldım (Ama bana göre aylık 90 dolar vermeye değmez. Benzer çalışmayı, bir miktar daha fazla zaman harcayarak, kendiniz de yapabilirsiniz). Ancak ingilizce kullanım için daha güzel sonuçlar veriyor, Türkçe anahtar kelimeler yazdığımda çok fazla sonuç alamadım.

Örneğin, ‘iç tasarım’ dediğimde çıkan sonuç şu:

ic_tasarim

Aynı terimin ingilizcesini yazdığımda ise (‘interior design’), gelen sonuç:

810 sayfa sonuç, ve her sayfada 50 twitter kullanıcısı; yaklaşık 40 bin kullanıcı 🙂 Takipçi sayılarına göre listelediğimde ortaya çıkan manzara şöyle:

interior_design

Olayın mantığınızı ve amacını anladınız sanırım. Bu sistemle, ya da bir başka sistemi kullanarak, sizin hedef aldığınız konuda yayın yapan ve bolca takipçisi olan kişileri bulmak.

Çok fazla kişiye ihtiyacınız yok, bolca takipçi sayısına sahip 5 – 10 hedef kullanıcı ile başlayabilirsiniz, ve bu size oldukça uzun bir süre idare ettirir. Eğer yeni kullanıcı adlarına ihtiyacınız olursa, bu çalışmayı daha sonar yine yapabilirsiniz. O nedenle, ilk baştan onlarca kişilik bir liste hazırlamanıza gerek yok.

Bu adım da tamam; şimdi sırada bu kişileri takip eden twitter kullanıcılarını bulup onları takip etmeye geldi. Korkmayın, bunun için de bir sistem var: Tweepi.

Twiipi daha önceleri ücretsiz bir sistemdi, ancak maalesef artık bu imkanı kaldırdılar. Aylık 7,49 dolarlık bir ücret karşılığı hizmet alabiliyorsunuz.

Twiipi’nin yerini tutabilecek ücretsiz bir program aradım sizler için, ancak şunu öğrendim: Twitter bazı kurallar eklemiş kullanım koşullarına, ve bu tür otomatik işlemleri mümkün olduğunca sınırlandırmış. Şu anda size önerebileceğim bir araç yok bu nedenle. Ancak aramalarıma devam ediyorum, ve umarım yakında size yeni bir sistem önerebilirim bu işlem için.

Sonuç olarak, yukarıda tanımladığım işlemi (ilgi alanınızda söz sahibi olan kişileri izleyen twitter kullanıcılarını takip etme işlemi), kendiniz yapmak durumundasınız. Twitter’in bazı işlem sınırlamaları var:

  • Günlük maximum tweet sayısı: 2.400
  • Günlük maksimum izleme (follow) sayısı: 1.000

Ayrıca bu limitler saatlik dilimlere de ayrılmış durumda. Örneğin, “akşam yatmadan önce 1.000 kişiyi izlemeye başlayayım” diyemiyorsunuz. Saatlik dilimler bazında da limitler var, ancak Twitter bunun limitlerini açıklamamış.

Kağıt üzerindeki resmi sınırlar bunlar olsa da, özellikle en başlarda, size tavsiyem bu sınırlara pek yaklaşmamanız. Belki günde 100 – 200 takip ve tweet ile başlayabilirsiniz. Takipçi sayınız arttıkça, siz de günlük izlediğiniz twitter kullanıcı sayısını artırabilirsiniz.

Bu çalışma günde en fazla 10 – 15 dakikanızı alacaktır. Günde 30 yeni takipçiniz olsa ortalama, 1 ay sonunda 900 kişi size izliyor olacaktır. Ve bu 900 kişi herhangi 900 kişi olmayacak, sizin hedef aldığınız konuya ilgi duyan – sizin web sayfanıza kolayca yönlendirilebilecek 900 kişi olacaktır. Daha sonraki aylarda takipçi sayısının artış oranının hızla artacağını da söylememe gerek yok 🙂

Sizi Takip Edenlere Teşekkür Edin

Sizi takip eden twitter kullanıcılarına teşekkür edin. Bu aranızdaki bağı güzlendirecektir, ve sizin yaptığınız paylaşımları onların da paylaşması olasılığını artıracaktır.

Bu konuda bir başka ipucu da, teşekkür ederken, kendi web sayfanızdan bir link vermeniz olacaktır. Örneğin şöyle bir teşekkür mesajı gönderebilirsiniz: “Beni takip etmeye başladığınız için teşekkürler. Bu konuya ilginiz olduğunu görüyorum. Bu konuda yazdığım detaylı yazıya [web sayfası adresi]nden ulaşabilirsiniz”.

Twitter hesabınızdan, sadece kendi linklerinizi paylaşmayın – size takip edenler için yararlı olacak başka bilgiler / linkler de paylaşın

Kendinizden de biliyorsunuzdur; sadece kendi ile ilgili yazıları paylaşan, sadece kendi sitesine link veren, sadece kendi için birşeyler gönderenlerin maillerini – paylaşımlarını görmezden gelmeye başlarsınız önce, bir süre sonra da onu takip etmeyi bırakırsınız. Aynı durum size takip edenler için de geçerli kuşkusuz. Sürekli kendi sitenize link verirseniz, paylaşımlarınızın okunma yüzdesi düşer, kimse verdiğiniz linklere tıklamaz olur.

O nedenle, her zaman söylediğim gibi, önceliğiniz size izleyenlere yardımcı olmak’ olmalı. Kendi sitenize ziyaretçilerin gelmesi (dolayısıyla para kazanmanız) da daha sonra kendiliğinden gerçekleşir.

İlgilendiğiniz konu ile ilgili güzel bir paylaşım, ya da web sitesi gördüğünüzde onu paylaşmaktan çekinmeyin. Sizi izleyen kullanıcılar karşısında güvenirliğiniz artacaktır bu sayede.

 

Twitter’dan gelen trafiği artırmak

Artık hızlıca büyümeye başlamış bir izleyici grubunuz var, ve bu grubun size güveni artıyor yaptığınız kaliteli paylaşımlar sayesinde. Artık bu trafiği kendi sitenize yönlendirme zamanı gelmiş demektir. Zaten buraya kadar yaptığımız tüm çalışmaların ana amacı bu değil miydi? 🙂

Kesinlikle unutmamanız gereken en önemli konu, her paylaşımınızda kendi sitenize bir link olması gerektiği. Linksiz her paylaşım, sizin için bir kayıp. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu şu bilgiye ulaşılmış: içinde link barındıran tweetlerin paylaşılma oranı, link olmayanlara göre daha yüksek.

Tweeter’da kullanabileceğiniz karakter sayısı sınırlı olduğu için link paylaşırken bir link kısaltma servisi kullanın – örneğin bit.ly (http://www.bit.ly) .

[Bu servis ne işe yarıyor bilmeyen arkadaşlar için hemen özetleyeyim. Bitly.com sitesi, uzun internet adreslerini kısaltmaya yarıyor. Örneğin web sayfamda şöyle bir adres var: http://internettenparakazanilirmi.com/godaddy-comtam 53 karakter uzunluğunda. Eğer linki bu şekilde kullanırsam, twitter içindeki zaten limitli olan karakterlerimin çoğunu burda kaybetmiş olurum. Bunun yerine http://www.bitly.com adresine gidip, bu linki ilgili alana yazıyorum ve sonuç şu: http://bit.ly/1ILnYmmsadece 21 karakter. Bu şekilde, çok değerli olan karakterlerinizi kaybetmemiş olursunuz. ]

 

Tweetlerinizin daha çok paylaşılmasını sağlayacak 4 öneri:

1 – Resim kullanın

İçinde resim ya da grafik olan paylaşımların yeniden paylaşılma oranı, sadece yazı olanlardan daha yüksek. Aksi halde, sizin yaptığınız paylaşım da listedeki diğer yüzlerce paylaşım içinde kaybolur gider. Mümkün olduğunca farklı olmaya çalışın, bu sayede okunma oranınızı artırın.

2 – Hashtag kullanın (#)

Hashtag kullandığınız zaman, o konuda arama yapan kişiler tarafından bulunma olasılığınızı artırıyorsunuz. Nasıl kullanılacağı konusunda çok bilginiz yok mu? Sizin konunuzda çok takipçisi olan kişilerin nasıl paylaşımlar yaptığına bakın, birkaç ipucu bulacaksınız mutlaka 😉

Yine bir üstteki maddede olduğu gibi; içinde hashtag olan paylaşımların yeniden paylaşılma oranı daha yüksek, olmayanlara oranla.

3 – Başlıklar önemli – merak ettirici başlık kullanın

Gazetelerdeki başlıklara dikkat etmişsinizdir; hep okuyucuların tıklayıp haberin tamamını görmesine yönelik başlık kullanırlar. Siz de benzer tekniği uygulamaya çalışın. İlk günden çok güzel başlıklar bulamayabilirsiniz belki, ama gün geçtikçe kesinlikle size yararı olacaktır bu çalışmaların.

4 – Yazdığınız tweetlerin karakter sayısını 100un altında tutmaya çalışın

Evet, tweeter size daha fazla karakter kullanma izni veriyor. Ancak yazdığınız notu paylaşacak takipçilerinizin de belki eklemek istediği şeyler olacaktır. Onlara da bir miktar yer bırakmak, paylaşılma şansınızı artıracaktır.

 

Re-tweet sayınızı artırma için 6 yol:

1 – Takipçilerinizden bunu isteyin – bu kadar basit. Bu isteğinizi kırmayacak birileri mutlaka olacaktır.

2 – Tweetlerinizde başkalarından bahsedin – bahsettiğiniz kişiler yazdıklarınızı mutlaka görecektir ve paylaşım yapma şansları da oldukça fazla olacaktır.

3 – Sizin yaptığınız paylaşımları, kendi takipçileriyle paylaşan kişileri not edin ve bir liste oluşturun. Onlarla bire bir iletişimde olmak, size yarar getirecektir.

4 – Başka twitter kullanıcılarıyla ‘ortaklık’ olsütürün. Sizin ilgilendiğiniz konuya yakın konularda yayın yapan kullanıcılarla karşılıklı olarak birbirinizi tweetlerini karşılıklı re-tweet yapabilirsiniz. Bu işten ikiniz de karlı çıkarsınız.

5 – Paylaşımlarınızı paylaşan kullanıcılara teşekkür edin – nazik olmak her zaman size yeni kapılar açar.

 

Twitter paylaşımlarınızın daha çok görülmesini sağlayın

Günümüzde herkes birçok kişiyi takip ediyor, ve doğal olarak twitter açıldığında herkesin okuması gereken yüzlerce tweet oluyor. Pratikte hiç kimse, takip ettiği tüm kullanıcıların tüm tweetlerini okumuyor. Hatta size bir oran vereyim; gönderdiğiniz tweetler, size takip edenlerin ancak %10u tarafından görülüyor!

Yani şu demek oluyor; eğer 100 takipçiniz varsa her yaptığınız tweet ortalama sadece 10 kişi tarafından görülüyor. Çok düşük bir rakam değil mi?

Bunu aşmanın kolay bir yolu var: Gönderdiğiniz tweetleri yeniden kullanın! Her yaptığınız paylaşımda, daha fazla kişi görmüş olacaktır paylaşımınızı.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Yaptığınız paylaşımı, arka arkaya 10 kere yapmayın. Bundan rahatsız olacak ve size izlemekten ayrılacak takipçileriniz olacaktır bunu yaparsanız.

Onun yerine; birçok tweet oluşturun ve bunları dönüşümlü paylaşın. Örnek vermek gerekirse, 50 tane tweet yazın ve dönüşümlü olarak bu tweetleri paylaşın. Bu yolla, hem paylaşımlarınızın görülme imkanı artacaktır, hem de takipçileriniz sıkılmayacaktır aynı paylaşımlardan.

Bunun için de kullanabileceğiniz bir program var: Buffer. Kullanımı çok kolay, ancak gönderilecek mesaj kuyruğunuzu sürekli sizin takip etmeniz gerekiyor. Yani kuyrukta paylaşım yapılacak mesaj kalmayınca buffer da paylaşım yapmayı durduruyor.

Size önerebileceğim diğer bir program da SocialOomph. Bu program, kuyruktaki mesajları siz durdurana kadar dönüşümlü olarak göndermeye devam ediyor. Bu açıdan daha kullanışlı.

 

Özet

Artık twitter stratejimiz hazır. İşte bir kez daha sırası ile adımlar:

1 – Her gün takipçi sayınızı artırın (başkalarını takip ederek)

2 – Takipçilerinizle iletişime geçin

3 – Kaliteli içerik paylaşarak güvenirliğinizi artırın

4 – Kendi sitenize link veren paylaşımlarınızı görülme şıklığını artırın

5 – Kendi sitenize link veren paylaşımlarınızın yeniden paylaşılması için çalışın

 

Bu adımların tamamını yaptığınızda, sitenize gelen trafik günden güne artmaya başlayacaktır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için bazen aylar – yıllar gerekirken, bu yol size haftalar, bazı durumlarda da günler içinde kaliteli trafik sağlayacaktır.

Umarım size yararlı olacak bilgileri verebilmişimdir size.

Eğer bu yazıyı sevdiyseniz ve beğendiyseniz, neden paylaşmıyorsunuz arkadaşlarınızla? 😉

İyi çalışmalar, bol kazançlar.

 

11 Replies to “Sosyal Medya Kullanimi: Sitenize Twitter ile trafik çekin”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*